۱۹ نرم افزار کاربردی برای ساخت انیمیشن

نرم افزارهای کاربردی انیمیشن سازی

موشن گرافیستان: در این مقاله لیستی از برنامه هایی را که میتوانید برای ساخت انیمیشن چه بصورت رایگان یا با قیمتهای مناسب و چه بصورت آنلاین را معرفی میکنیم . برخی از این برنامه ها را میتوانید دانلود کنید و برای کارهای دو بعدی ، سه بعدی و کارهای پیچیده ی  استفاده کنید. البته سعی شده سادگی و سهولت کاربرد و یادگیری در انتخاب این برنامه ها در لیست اولویت داشته باشد ، خصوصا این لیست برای کسانی که می خواهند انیمیشن را شروع کنند مفید خواهد بود .

انیمه استودیو
۱- Anime Studio

یک برنامه ی ساده بصورت فریم به فریم و ساده کردن کار انیمیشن سازی می باشد که در آن ردیابی حرکت به راحتی انجام گرفته و می توانید صداهای مورد نظرتان را هم وارد محیط برنامه کرده و با ویدئو همزمان کنید. این برنامه بر مبنای وکتورها یا بردارها و به صورت دویعدی و سه بعدی کار میکند و قیمت آن بصورت پایه ۴۹٫۹۹ دلار و بصورت حرفه ای ۱۹۹٫۹۹ دلار می باشد.

Digicel FlipBook
۲- Digicel FlipBook

این برنامه اجازه ی کشیدن نقاشی در کامپیوتر را با استفاده از ماوس یا تبلت میدهد. همچنین میتوانید تصاویر نقاشی شده خارج از کامپیوتر را با اسکن وارد برنامه کنید. از استوری بردها هم میتوانید برای زمانبندی کارتان استفاده کنید.

این برنامه برای رنگ کردن ساده ی نقاشی هم بدون طی مراحل پیچیده به کار میرود. در این برنامه میتوانید افکت هایی نظیر محو یا مات شدن را روی تصویر اعمال کرده و کار را بصورت خروجی در اینترنت آپلود کنید و یا از آن در تلویزیون استفاده کنید. این برنامه به صورت پایه ۷۸ دلار و بصورت استودیو ۲۹۸ دلار است.

CreaToon
۳- CreaToon

این برنامه به شما اجازه ی ساخت انیمیشن هایی را میدهد که در آن تنها کی فریمها را تعیین می کنید و کامپیوتر فریم های بینابین را تولید میکند. با استفاده از ویرایشگر برنامه میتوانید تا زمان رسیدن به نتیجه ی مناسب ، کار را اصلاح کنید . این برنامه رایگان است.

تون بوم استودیو
۴- Toon Boom Studio

این برنامه برنامه ای ساده برای تولید محتوای آنلاین است و اجازه ی استفاده از ابزارهای نقاشی مختلف را در آن دارید و می توانید تصاویر دوربین خودتان را هم وارد آن کنید ، همچنین میتوانید با ابزارهای انیمیشن ساده ی آن کار را انیمه کنید. این برنامه به صورت پایه ۲۴۹ دلار و در حالت حرفه ای ۸۹۹ دلار میباشد.

Foto Morph
۵- FotoMorph

برنامه ای ساده برای انیمیشن سازی است که یک تصویر را به تصویر دیگر تبدیل میکند . این ابزار در صورتی که بخواهید تصاویری را به هم تبدیل کنید مناسب است و این برنامه رایگان است.

Pencil َanimation
۶- Pencil

این برنامه برنامه ی انیمیشن و نقاشی می باشد که اجازه ی ساخت نقاشی های دستی و سنتی را با استفاده از گرافیکهای برداری و بیت مپ میدهد. این برنامه ساده بوده و به هرکسی امکان ساخت انیمیشنهای دو بعدی و سه بعدی را میدهد. این برنامه هم رایگان است.

GoAnimate
۷- GoAnimate

برنامه ی انیمیشن آنلاینی که به صورت سریع و آسان کار میکند ، شما میتوانید کاراکتر خود را از بین ۵۰ کاراکتر مختلف انتخاب کنید . همچنین میتوانید ۱۵۰ ژست مختلف را به همراه بیست تصویر پس زمینه و بیست موسیقی آماده و ۲۰۰ وسیله ی اضافی در صحنه انتخاب کنید . همچنین میتوانید صدای خودتان را هم در برنامه استفاده کنید. این برنامه از قیمت ماهانه ۲۵ دلار شروع شده و در نسخه های پیشرفته تر قیمت بالاتر است.

Wideoo
۸- Wideo

این برنامه برای ساخت انیمیشنهای مخصوص تبلیغ کار یا نشان دادن بخشی از کار بسیار مناسب است . میتوانید از محتوای موجود یا کامپیوترتان محتوایی به محیط اضافه کرده و انیمیشن را آماده کنید. این برنامه جدید بوده و در مرحله ی آزمایشی است و بصورت رایگان در دسترس میباشد.

Synfig
۹- Synfig

Synfig Studio برنامه ای اپن سورس برای تولید انیمیشنهای دو بعدی با استفاده از وکتور و با کیفیت بالاست. با استفاده از کی فریمهای انیمیشن میتوانید کاری با کیفیت بالا و بدون نیاز به کار با فریمها بسازید. این برنامه رایگان میباشد.

Blender
۱۰- Blender

این برنامه برای تولید محتوای سه بعدی میباشد. این برنامه مجموعه ابزار فراوانی دارد که از مدل سازی تا ادیت و سکانس سازی را با آنها میتوانید انجام دهید. با وجود اینکه این برنامه در سایتهای تبلیغی هم میتواند استفاده شود میتوانید محتوای سه بعدی آن را در انیمه های دوبعدی برنامه های دیگر هم استفاده کنید. این برنامه رایگان است.

TVPaint Animation
۱۱- TVPaint Animation

یک برنامه ی انیمیشن بدون کاغذ است که در آن در عین حال میتوانید از تکنیکهای آبرنگ، قلمو و اسپری رنگ استفاده کرده و بعد کار را انیمه کنید. این برنامه برنامه ای کامل از مراحل اولیه ی ساخت انیمیشن همراه با استوری بورد تا لحظه ی کامپوزیت میباشد. قیمت این برنامه ۶۳۸٫۸۰ دلار میباشد.

Anim8or
۱۲- Anim8or

این برنامه برای انیمیشنهای سه بعدی کامپیوتری است که ساخت انیمیشن را به صورت ساده و روان انجام میدهد این برنامه برای تازه کاران مناسب است.  زمانی که صحنه ای را ایجاد کردید میتوانید آن را به صورت Jpg یا BMP با کیفیات بالا رندر کنید. همچنین میتوانید ویدئو را به صورت AVI ذخیره کنید. این برنامه رایگان میباشد.

Xtranormal
۱۳- Xtranormal

برنامه ی آنلاین ساخت انیمیشن سه بعدی است که در آن میتوانید از ۵۰۰ شخصیت مختلف و همچنین ۲۰۰ مجموعه ی مختلف بهره ببیرید. در هر صحنه میتوانید ۱۲ کاراکتر داشته باشید که ژستهای مختلفی را میتوان به آنها داد. این برنامه میتواند متنی که شما وارد کرده اید را به ۲۰ زبان مختلف ادا کند و شما میتوانید به صورت خودکار حرکات دهان بازیگر را با کلمات هماهنگ کنید. در این برنامه امکان حرکت دوربین در فضای سه بعدی موجود است. قیمت این برنامه به صورت حرفه ای ۵۰ دلار در ماه میباشد.

Muvizu
۱۴- Muvizu

برنامه ای برای ساخت انیمیشنهای سه بعدی میباشد که  میتوانید در آن انیمیشن های سه بعدی را در چند ساعت و نه چند ماه بسازید. نسخه ی حرفه ای این برنامه شامل ۱۵ کاراکتر و ده ها جلوه های ویژه و صدها آبجکت و هزاراد انیمیشن میباشد. شما میتوانید در این برنامه صحنه ی خود را ساخته و نورپردازی کنید و از کاراکترهای موجود به صورت تغییر یافته استفاده کرده و نتیجه ی کار را در اینترنت منتشر کنید.

 Art of Illusion
۱۵- Art of Illusion

این برنامه اپن سورس برای مدلسازی و رندر سه بعدی میباشد که خیلی از قابلیتهای آن قابل رقابت با برنامه های تجاری میباشد. این نرم افزار از ابزارهای مدلسازی و انیمیشن مبتنی بر اسکلت کاراکتر و یک زبان گرافیکی خاص برای طراحی بافتها استفاده میکند. این برنامه رایگان است.

انیمیشن افتر افکت
۱۶- Adobe After Effects

این برنامه یکی از پرکاربرد ترین و حرفه ای ترین نرم افزار ها در تولید ویدئو و تصویر است که در انیمیشن دو بعدی و تدوین هم بسیار کاربرد دارد و یک برنامه ی کامپوزیت تصاویر دیجیتال متحرک هم میباشد که با وجود آنکه برای فیلمسازی در مرحله ی پس از تولید و کامپوزیتها استفاده میشود آن را میتوانیم برای متحرک کردن تصاویر در فضاهای دو بعدی و سه بعدی هم استفاده کنیم . قیمت این برنامه ۹۹۹ دلار است و میتوانید با پرداخت ۱۹٫۹۹ دلار در ماه آن را مشترک شوید. (از یادگیری و وقت گذاشتن برای این برنامه پشیمان نخواهید شد)

Adobe Flash
۱۷- Adobe Flash

فلش برنامه ی تولید محتوا برای ساخت انیمیشن میباشد. این برنامه روشهای مختلفی برای افزودن انیمیشن به کار دارد. این برنامه با استفاده از ابزارهای خاصی انیمیشن فریم به فریم را برای شما آماده میکند. همچنین با استفاده از ویرایشگر حرکتی آن میتوانید کارهایتان را به راحتی تکثیر کرده و فریمهای خاصی را در جاهای دیگر هم به کار گیرید. بطور کلی فلش بیشتر برای انیمیشنهای تعاملی به کار میرود تا انیمیشنهای کارتونی. قیمت این برنامه ۶۹۹ دلار بوده و اشتراک آن ۱۹٫۹۹ دلار در ماه است.

Sweethome 3D
۱۸- Sweethome 3D

این برنامه برنامه ی طراحی فضای داخلی و دکوراسیون میباشد که برای طراحی محل مبلمان هم به کار میرود. این برنامه برای استفاده های تجاری هم مجانی است. اگر می خواهید انیمیشنی طراحی کنید کار داخل ساختمان و مبلمان را به این برنامه بسپارید. بعد تصاویر سه بعدی آماده شده در برنامه را میتوانید در برنامه های انیمیشن دو بعدی وارد کرده و به عنوان پس زمینه به کار گیرید. این برنامه همانطور که گفته شد رایگان است.

SketchUp
۱۹- SketchUp

این برنامه برای مدلسازی سه بعدی کامل است که در بسیاری از حوزه ها نظیر معماری و طراحی بازی به کار میرود. کار با این برنامه بسیار ساده بوده و مجموعه ای از ساختمانها، دایناسورها، پلها و سفینه های فضایی و بسیاری چیزهای دیگر در خود دارد. این برنامه برای ساخت مجموعه های سه بعدی جهت استفاده به عنوان پس زمینه ی برنامه های انیمیشن ساز مناسب است. این برنامه در حالت استاندارد رایگان است و در حالت حرفه ای ۴۹۵ دلار میباشد.

 

منبع: خانه انیمیشن

 

بیشتر بخوانید:

کمیک موشن و داستان مصور

بررسی مدل‌های هشت گانه موشن گرافیک

درباره‌ی reza mozafari

همچنین ببینید

موشن گرافیستان

تحلیلی عصری بر سینمای هالیوود

با نقبی به گذشته این قابلیت در تمدن‌هایی که رسانه دوران خود را شناخته و به تبع آن عصر و ایدئولوژی خود را به نمایش گذاشته‌اند دیده می‌شود. وضعیت این روزهای سینمای ما و مطالعه روند تاریخ شناختی سینما در تمدن غرب، ما را به تامل بیشتر در نسبت‌شناسی تطبیقی این دو قطب فکری و فرهنگی وا می‌دارد. دعواهای امروز سینمای ایران که گاه به ورطه فرم‌گرایی و فقدان تکنیک لازم و ضروری فیلم‌سازان ما تسری پیدا می‌کند و گاه به مباحث محتوایی و روایی و بحران فیلم‌نامه و قس علی هذا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت موشن گرافیستان باهمستانی آموزشی در حوزه سینما، انیمیشن و گرافیک است. از اهداف این سایت ترکیب آموزشی فرم و محتوا است. در فضای آکادمیک محیط های هنری آموزشی خاصه، محدود به حوزه تکنیک وفرم می شوند؛ اما سایت موشن گرافیستان به دنبال آن است که فراتر از مباحث تکنیکی به مسائل محتوایی و ضروری برای تولید یک اثر هنری مطلوب بپردازد.

موشن گرافیستان در شبکه های اجتماعی