چگونه زیبایی را بشناسیم؟

موشن گرافیستان: یک داستان، یک کار هنری، یک چهره، یک شیء طراحی شده و … ما چطوری متوجه میشیم که چیزی زیباست؟ ریچارد سیمور بعنوان یک طراح، واکنش ما رو به مفهوم زیبایی و قدرت شگفت انگیز چیزی که اون رو به نمایش میزاره، کاوش و بررسی میکنه.

بخش‌هایی از سخنرانی: وقتی کوچیک بودم — و راستی، یه موقعی منم کوچیک بودمپدرم یه داستان درباره یه ساعت ساز در قرن ۱۸ام برام تعریف کرد و کاری که این آقا کرده بوده این بوده که: ساعت های فوق العاده زیبا و شگفت آوری تولید میکرده. و یه روز، یکی از مشتریاش میاد توی کارگاهش و ازش میخواد که یه ساعت که ازش خریده بوده رو براش تمیز کنه و این آقا قطعه های ساعت رو از هم باز میکنه، و یکی از چیزایی که از ساعت بیرون میاره یکی از چرخ های بالانسه. و در حین اینکه داشته این کار رو میکرده، مشتریش متوجه میشه که در پشت اون چرخ بالانس یه حکاکی وجود داره، یه سری حروف و مشتریه به آقاهه میگه، “چرا این چیزا رو اون پشت، جایی که کسی نمیبینه قرار دادی؟” “چرا این چیزا رو اون پشت، جایی که کسی نمیبینه قرار دادی؟” و ساعت ساز برمیگرده و بهش میگه، “خدا میبیندش”. و ساعت ساز برمیگرده و بهش میگه، “خدا میبیندش”

 

 

 

About reza mozafari

Check Also

هنر لیبرال تار و پود ما را می‌سازد

لیبرال یا لیبرالیسم واژه‌ای است که شاید بارها شنیده باشید. این واژه در اذهان نخبگان و خبرگان فکری و فرهنگی جامعه ما از تعاریف و تعابیر متفاوتی شکل گرفته است. در بین مردم و توده جامعه نیز این واژه و هم خانواده‌های این واژگان غربی به تناوب به گوششان رسیده است. اما عمق معرفتی زیادی ندارد. شاید توده و عوام جامعه، لیبرالی زیست کنند و هیج اطلاعی از این واژگان نداشته باشند؛ اما نخبگان در این موقعیت، آگاهی نسبی به این گونه از سبک زندگی دارند

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سایت موشن گرافیستان باهمستانی آموزشی در حوزه سینما، انیمیشن و گرافیک است. از اهداف این سایت ترکیب آموزشی فرم و محتوا است. در فضای آکادمیک محیط های هنری آموزشی خاصه، محدود به حوزه تکنیک وفرم می شوند؛ اما سایت موشن گرافیستان به دنبال آن است که فراتر از مباحث تکنیکی به مسائل محتوایی و ضروری برای تولید یک اثر هنری مطلوب بپردازد.

موشن گرافیستان در شبکه های اجتماعی